Laktacja po stracie ciąży

Praca położnej i CDL to nie tylko piękne chwile. Strata ciąży to dramatycznie trudny moment w mojej pracy. Emocje pacjentki przeplatają się z moimi. Przecież jestem tylko człowiekiem, kobietą, matką, a muszę patrzeć na łzy i rozdarte serce innej kobiety.

Piersi kobiece zaczynają wydzielać mleko ciążowe ok 16-20 tygodnia ciąży. Jeśli utrata następuje po tym czasie jest duże prawdopodobieństwo, ze piersi podejmą pracę i zaczną wydzielać mleko. Jeśli jest go niewiele to nie sprawia problemu tylko nasila ból po stracie bo każda kropla mleka to łza matki nad dzieckiem którego nie nakarmi. Jednak bywa, że mleka jest bardzo dużo i dochodzi do obrzęku lub zastoju. Im bliżej terminu porodu ciąża została zakończona stratą tym większe prawdopodobieństwo, ze doświadczysz nawału. Nawał mleka jest fizjologicznym etapem laktacji uwarunkowanym hormonalnie. Pojawi się 2-3 dnia po porodzie.

Jak postępować?

Obserwuj piersi i stopień ich wypełnienia. Prawdopodobnie dostaniesz leki hamujące laktację. Jeśli piersi mimo to nadmiernie się wypełniają zastosuj zimne okłady co kilka godzin na 10 minut. Możesz pić szałwię 1-2 szklanki i miętę. Jeśli piersi przepełniają się mimo tych działań odciągnij delikatnie mleko ręcznie lub laktatorem do uczucia ulgi. Nigdy nie uciskaj piersi, nie bandażuj, unikaj leżenia na brzuchu i ciasnej bielizny. Jeśli doświadczasz bólu możesz zastosować leki p/bólowe i p/zapalne. Zarówno leki jak i preparaty witaminowe stosuj wyłącznie po konsultacji z lekarzem i doradcą laktacyjnym. Niestety nawet po farmakologicznym hamowaniu laktacji mleko w twoich piersiach może pojawiać się jeszcze jakiś czas.

Zdarza się, ze mamy po śmierci wcześniaka kiedy miały już zainicjowaną laktację decydują się zostać dawczyniami mleka kobiecego do Banku Mleka Kobiecego i dzielą się swoim białym złotem z innymi potrzebującymi maluszkami. Zadbaj o siebie, skontaktuj się z psychologiem lub psychiatrą. Znajdź grupę wsparcia i osoby które przeszły tą samą traumę.

Jak mogę pomóc?

Drogie mamy po stracie Poradnia Laktacyjna LaktoMed oferuje Wam bezpłatną teleporadę.

Shopping Cart